Květa Fialová

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 159.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 302.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.

Květa Fialová (* 1. září 1929 Veľké Dravce, nyní Slovensko) je česká herečka, oblíbená divadelní, filmová a televizní diva, manželka českého režiséra Pavla Háši.

Květa Fialová životopis

Narodila se českým rodičům na Slovensku, kde prožila celé své dětství (než se po vzniku samostatného Slovenského státu musela celá rodina přestěhovat zpět do Čech) a slovenštinu zvládla na tolik, že mohla bez problému účinkovat i ve slovenských filmech, aniž by bylo zapotřebí ji dabovat.

Po studiích na brněnské JAMU působila Květa Fialová v několika oblastních divadlech, v Českém Těšíně, v Opavě, Kolíně, Českých Budějovicích a slovenském Martině. Od roku 1958 byla v angažmá v pražském Divadle ABC, které v té době řídil Jan Werich. Po sloučení Divadla ABC s Městskými divadly pražskými zde působila od roku 1963 až do roku 1990. Jedná se o vyhledávanou a populární filmovou a televizní herečku.

Květa Fialová vynikala v lehkonohém, konverzačním repertoáru, kde mohla uplatnit svou sametově smyslnou mluvu. Ačkoli vytvářela postavy, které byly pro svou výraznost snadno zapamatovatelné, málokdy získala titulní roli a většinou fungovala jako svého druhu okrasná dekorace. V prosinci roku 1962 se jí narodila dcera Zuzana.

Vzhled svůdné krásky předurčil Květu Fialovou k rolím vypočítavých žen, které si pohrávaly s mužskou důvěřivostí a které bezostyšně zneužívaly svých vnad, aby dosáhly svých cílů. Asi si ji většina diváků zapamatovala jako příkladnou mrchu z „vacátkovské" detektivky Partie krásného dragouna (1970), sice půvabnou, noblesní a zdánlivě neviňátkovskou, která si ovšem zařídila výsostnou živnost jako pokoutní andělíčkářka, pomáhající zamilovaným dívkám od nechtěného těhotenství. Častěji ovšem tento typ vyzývavých ženských hrdinek parodovala.

Stačí si vybavit komedie jako Limonádový Joe (1964) nebo Konec agenta W4C prostřednictvím psa pana Foustky (1967). Cizí jí však nebyly ani vznešené dámy důstojného chování, byť s příznaky ironizujícího odstupu: takovou jsme ji mohli spatřit v Ostře sledovaných vlacích (1966), Jarních vodách (1968) a Babičce (1971). Pozvolna se přehrávala do polohy měšťáckých matek a posléze interesantních stařenek, které se vyznačují uličnickým pohledem a často ztřeštěnými nápady.

Až v posledním desetiletí jí televize nabídla větší příležitosti, zpravidla komediální, v nichž mohla zužitkovat své zkušenosti. Jednalo se většinou o různě potrhlé babičky, které s okouzlujícím i odzbrojujícím úsměvem páchaly ve svém okolí zmatky, ne-li ještě něco horšího. Taková byla záhadná paní Savageová ve stejnojmenné inscenaci (1997), ve Třech dámách s pistolí (2004) neváhala vzít do ruky zbraň, zatímco v nahořklé komedii Já z toho budu mít smrt (2005) se představila jako prudérní a roztomile pohoršená stařenka, zprvu šokovaná hambincem zřízeným v těsném sousedství. Jejím manželem je televizní režisér Pavel Háša, jenž ji obsadil do řady svých děl (mimo jiné též Záhadná paní Savageová). Autorské ambice projevila ve dvou vzpomínkových knížkách, v nichž mapovala své umělecké i privátní osudy,