Ivan Lendl

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 159.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 302.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.

Ivan Lendl (* 7. března 1960, Ostrava) je bývalý profesionální tenista, který reprezentoval Československo a po získání občanství Spojených států amerických, také tuto zemi.

Do současnosti je nejlepším českým mužským tenistou historie. V 80. letech 20. století patřil mezi nejdominantnější tenisty [2] a pobýval na špici světového tenisového žebříčku ATP až do začátku 90. let.

Tennis magazine ho vyhlásil jedním z deseti nejúspěšnějších tenistů od roku 1966 a zdůraznil jeho důležitost a profesionální přístup, který ovlivnil tenisovou historii a plejádu hráčů, kteří přišli po něm. [3] V knize Moderní Encyklopedie Tenisu zahrnul Bud Collins Lendla do seznamu 21 největších tenisových hráčů v období od roku 1946 do roku 1992. Na pozici světové tenisové jedničky setrval celkem 270 týdnů (3. v pořadí za Petem Samprasem a Rogerem Federerem). Počtem vítězných utkání na okruhu ATP je druhý v celkovém pořadí. Zvítězil v 1 070 zápasech dvouhry. Lepší než on je pouze Jimmy Connors (1 222 výher).

Profesionální kariéra

Svou úspěšnou profesionální dráhu začal v socialistickém Československu. V roce 1980 pomohl k vítězství ČSSR v Davis Cupu. V roce 1986 emigroval do USA a o šest let později se stal americkým občanem (1992).

Lendl vyhrál osm grandslamových titulů ve dvouhře během své kariéry. Probojoval se celkem do 19 grandslamových finále což je dosud rekord mezi muži. Dosáhl alespoň jednoho grandslamového finále během 11 let v řadě, rovněž rekord všech dob, který byl později vyrovnán Petem Samprasem.

Lendl se poprvé stal 1. hráčem světového žebříčku ATP 28. února 1983, ale poté byl na špici vystřídán Jimmy Connorsem a Johnem McEnroem. Definitivně získal nadvládu nad mužským světovým tenisem poté, co porazil Johna McEnroea ve finále US Open v září 1985. Po naprostou většinu následujích pěti let až do srpna 1990 byl světovou tenisovou jedničkou (s krátkou přestávkou od září 1988 do ledna 1989, kdy byl vystřídán Matsem Wilanderem). Zakončil 4 roky jako hráč číslo jedna na světovém žebříčku (1985-87 a 1989) a celkem strávil na prvním místě světového žebříčku rekordních 270 týdnů, čímž pokořil rekord, který byl do té doby držen Jimmy Connorsem (tento Lendlův rekord byl 10 let poté překonám Petem Samprasem).

Jediný grandslam, který nezískal je Wimbledon. Ze čtrnácti účástí se probojoval dvakrát do finále a pětkrát do semifinále. Po skončení kariéry pronesl „Bylo těžké se smířit, že jsem tam nedokázal zvítězit, ale je to prostě tak.“

Lendlova hra spoléhala zejména na sílu, fyzickou kondici a tlak ze základní čáry což předznamenalo moderní éru silového tenisu. Lendl sám nazýval svoji hru „hitting hot“, neúprosný celodvorcový styl hry, který poté převzal dominanci nad světovým tenisem. Měl také vynikající koncentraci na hru.
„Obdivoval jsem Lendla i jeho éru. Posunul tenis nesmírně dopředu. I v tom, jak moc se pro něj obětoval. Byl k sobě neuvěřitelně tvrdý, absolutní profík. Tím ovlivnil řadu hráčů, i mě. “
— Roger Federer

Osobní život
Narodil se v Ostravě tenistce Olze Lendlové, rozené Jeništové (nar. 2. srpna 1935), která byla na československém žebříčku nejvýše na 2. místě a otci JUDr. Jiřímu Lendlovi, který se v roce 1990 stal prezidentem Československého tenisového svazu.

V roce 1989 se oženil s Američankou Samanthou Frankelovou. Spolu mají pět dcer - Mariku (* 1990), dvojčata Isabelle a Caroline (* 1991), Danielu (* 1993) a Nikolu (* 1998). Věnuje se golfu.[5] Je významným sběratelem díla českého malíře Alfonse Muchy. Vlastní jeho 116 plakátů, chybějí mu pouze tři, dva jsou v muzeích, jeden nezvěstný.[6]

V roce 2007 založil soukromou golfovou akademii, a poté také tenisovou akademii Ivan Lendl’s Champions Academy (ILCA).

K tenisu se vrátil po 14 letech v dubnu 2010 exhibicí v Atlantic City, kde nestačil na Matse Wilandera 3–6.