Martina Navrátilová

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 159.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 302.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.

Martina Navrátilová (* 18. října 1956 Praha, Československo) je bývalá československá a později americká tenistka, mezi lety 1978–1987 světová tenisová jednička po dobu 311 týdnů, což je druhé nejdelší období na 1. místě žebříčku WTA (po Steffi Grafové).

Je považována za jednu z nejlepších tenistek všech dob. Celkem vyhrála 59 grandslamových turnajů, 18 dvouher, 31 ženských a 10 smíšených čtyřher, což jí mezi ženami historicky řadí na 2. místo. Mezi všemi tenisty drží absolutní rekord v počtu vyhraných turnajů, a to 167 ve dvouhře a 177 ve čtyřhře. Je jednou ze tří tenistek historie, které mají kompletní sadu grandslamových titulů ze všech soutěží všech čtyřech Grand Slamů. Zbývajícími hráčkami jsou Margaret Courtová a Doris Hartová.

Billie Jean Kingová o ní v roce 2006 prohlásila: „Je nejlepší tenistkou dvouhry, čtyřhry i smíšené čtyřhry, která kdy žila.“ Tenisový novinář Steve Flink jí ve své knize The Greatest Tennis Matches of the Twentieth Century (Největší tenisové zápasy 20. století) označil za druhou nejlepší hráčku 20. století za Němkou Steffi Grafovou. Tennis Magazine jí vybral za nejlepší tenistku, která hrála v období 1965 až 2005. Historik tenisu a novinář Bud Collins jí nazval za „pravděpodobně největší hráčku nebo hráče tenisu všech dob.“

Pochází z Československa, ale v roce 1975 emigrovala do USA a v roce 1981 se stala americkou občankou. V ženské dvouhře získala ve Wimbledonu rekordních 9 titulů. Je známá otevřeným přiznáním své lesbické orientace, což učinila v době, kdy něco takového nebylo zdaleka běžné.

V současné době participuje a iniciuje mnoho charitativních projektů ve všech částech světa. V České republice se od povodní v roce 2002 podílí na obnově parku Stromovka.

V roce 2000 byla uvedena do Mezinárodní tenisové síně slávy.

Osobní život a tenisová kariéra

Narodila se jako Martina Šubertová v roce 1956. Její rodiče se rozvedli, když byly Martině tři roky. Matka Jana si v roce 1962 vzala Miroslava Navrátila, který se stal jejím prvním tenisovým trenérem. Po svém nevlastním otci dostala příjmení Navrátilová.

V roce 1972, když jí bylo 15 let, vyhrála Mistrovství Československa v tenise a o rok později ve věku šestnácti let, se stala profesionálkou. Svůj první profesionální titul ve dvouhře získala v roce 1974 na turnaji v Orlandu.

V roce 1975 hrála dvě grandslamová finále, ale podlehla jak na Australian Open Evonne Goolagongové, tak na French Open Chris Evertové. Na US Open poté prohrála s Chris Evertovou v semifinále a v New Yorku požádala o americké občanství. Zelenou kartu získala za jeden měsíc.

První grandslamový turnaj ve dvouhře žen vyhrála v roce 1978, když ve třísetové bitvě porazila ve Wimbledonu Chris Evertovou a dostala se současně na první místo tenisového žebříčku. Wimbledonský titul získala i o rok později.

V roce 1981 získala třetí grandslamový titul, když na Australian Open porazila ve finále Evertovou. Ve stejném roce se dostala i do finále US Open, ale ve třísetové finálovém zápase podlehla až v tiebreaku Tracy Austinové. V roce 1982 triumfovala jak French Open, tak i Wimbledonu.

Na okruhu začala používat celografitovou tenisovou raketu Yonex a stala se dominantní postavou ženského tenisu. Prohrála sice již ve čtvrtém kole na French Open, prvního grandslamového turnaje roku 1983 (Australian Open se konalo až v prosinci), ale zbylé turnaje vyhrála. Během sezóny prohrála jen zápas na French Open a s 86 vítězstvími a jedninou prohrou drží rekord v procentuální úspěšnosti profesionálního tenisty během jediné sezóny. V průběhu tří sezón 1982, 1983 a 1984 prohrála pouze 6 zápasů ve dvouhře.

Do sezóny 1984 vstoupila opět úspěšně, zvítězila ve French Open, Wimbledon vyhrála dokonce pošesté v řadě a po vítězství na US Open jí zbývalo zvítězit na Australian Open, aby vyhrála všechny grandslamové turnaje sezóny. Avšak v semifinále turnaje podlehla Heleně Sukové 1–6, 6–3, 7–5. Přesto je 74 zápasů bez porážky v řadě profesionálním rekordem.

V únoru 2010 jí byla diagnostikována neinvazivní forma karcinomu prsu.

Úspěchy

Grandslamové tituly

* 18 titulů ve dvouhře
* 31 titulů v ženské čtyřhře
* 10 titulů ve smíšené čtyřhře