Martina Sáblíková

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 159.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 302.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.

Martina Sáblíková (* 27. května 1987 Nové Město na Moravě) je česká rychlobruslařka specializující se na dlouhé tratě, dvojnásobná olympijská vítězka a několikanásobná mistryně České republiky, Evropy i světa, držitelka několika juniorských i seniorských světových rekordů.

Životopis

V dětství hrávala basketbal, k rychlobruslení ji v 11 letech přivedl trenér Petr Novák, jehož svěřenkyní je doposud. Na mezinárodní scéně Sáblíková působí od jara 2002, kdy se poprvé zúčastnila mistrovství světa juniorů, v němž skončila na 36. místě. Na podzim téhož roku zajela první závody Světového poháru; do elitní skupiny poháru se začala prosazovat v roce 2004. Přelomem v její kariéře se stala sezóna 2005/2006, kdy se zúčastnila zimních olympijských her v Turíně (zde na trati 5000 m skončila čtvrtá) a na mistrovství světa juniorů získala stříbrnou medaili. Od roku 2007 její sbírka medailí výrazně narostla – z mistrovství Evropy si postupně přivezla tři zlaté a dvě bronzové, na mistrovstvích světa na jednotlivých tratích vybojovala čtyři zlaté a jednu stříbrnou, na mistrovstvích světa ve víceboji dvě zlaté. Na zimních olympijských hrách ve Vancouveru zvítězila na tratích 3 a 5 km, v závodě na 1 500 m byla třetí. Od sezóny 2006/2007 Martina Sáblíková rovněž vládne Světovému poháru v rychlobruslení na dlouhých tratích, jehož celkové pořadí již čtyřikrát vyhrála. Sáblíková také dosáhla úspěchů ve svém doplňkovém sportu – silniční cyklistice.

Má několik medailí z mistrovství České republiky v časovce, v roce 2007 získala bronzovou medaili v časovce na mistrovství Evropy do 23 let.

V letech 2007, 2009 a 2010 byla vyhlášena českou sportovkyní roku, v roce 2010 získala Cenu Oscara Mathisena.

Kariéra Martiny Sáblíkové

Začátky a první reprezentační závody

Martina Sáblíková se sportu věnuje od dětství. Zprvu hrála basketbal v klubu BK Žďár nad Sázavou, od roku 1998 se začala věnovat rychlobruslení. Tehdy se trenér Petr Novák dohodl s několika rodiči na založení vlastního Bruslařského klubu Žďár, z něhož se později vyvinul současný Novákův NOVIS Team. Jeho svěřenkyní se stala i tehdy 11letá Sáblíková, jejíž matka Eva spravovala pro Novákovu manželku učetnictví. Martina začala s dalšími dětmi (celkem jich bylo 20) trénovat, jak v zimě na ledě na přírodní dráze ve Svratce (jediné rychlobruslařské dráze v Česku), tak i v létě na kole a na kolečkových bruslích. Pomohly také netradiční Novákovy metody, například speciální prkno, na němž Martina se svým mladším bratrem Milanem trénovala doma v bytě (klouzání z jedné strany k druhé).

V březnu 2002 se Martina Sáblíková poprvé zúčastnila mistrovství světa v rychlobruslení juniorů, které se konalo na otevřené dráze v italském Collalbu. V mini-čtyřboji zde skončila na 36. místě (z 50 závodnic). Společně s Marcelou Kramárovou a Lucií Haselbergerovou jela také ve stíhacím závodě družstev, v němž skončily poslední, dvanácté.

Od sezóny 2002/2003 působí Martina Sáblíková ve Světovém poháru. Poprvé se představila na závodech 15.–17. listopadu 2002 v německém Erfurtu, kde odjela všechny závody čtyřboje a skončila na celkovém 36. místě.

Prvního seniorského mistrovství se zúčastnila v lednu 2003, když se v nizozemském Heerenveenu konalo mistrovství Evropy. Sáblíková zde ale odjela pouze první závod na 500 m, k ostatním nenastoupila. V této sezóně byla ještě na juniorském světovém šampionátu (34. místo) a na finále Světového poháru.

V sezóně 2003/2004 závodila Martina Sáblíková nadále v B-skupinách Světového poháru, zúčastnila se také seniorského mistrovství Evropy (20. místo) a juniorského mistrovství světa (23. místo). Ve finále Světového poháru v únoru 2004 ale již startovala v elitní skupině v závodě na 3 km (18. místo), na trati 5 000 m skončila v B-skupině třetí. Její úspěšnost na dlouhých tratích se potvrdila i na seniorském světovém šampionátu v březnu téhož roku, kde skončila 16. (3 km), respektive 12. (5 km).

Následující sezóna potvrdila zlepšující se výkony Sáblíkové na dlouhých tratích. Na 3 km již pravidelně startovala v elitní skupině Světového poháru, na trati 5 000 m skončila na mistrovství světa na sedmé příčce.

Od sezóny 2005/2006 do zimních olympijských her ve Vancouveru

Přelomovým obdobím se pro Martinu Sáblíkovou stala sezóna 2005/2006. V závodech Světového poháru se na dlouhých tratích pravidelně umísťovala v první desítce. Na mistrovství Evropy 2006 skončila ve víceboji na čtvrtém místě, přičemž pětikilometrovou trať zajela ze všech závodnic nejrychleji a na dráze 3000 m skončila třetí. V únoru 2006 se ve svých 18 letech poprvé zúčastnila zimních olympijských her, k medailím ale měla velmi blízko: 3 km – 7. místo, 5 km – 4. místo (kvůli dosud neukončenému dopingovému případu Claudie Pechsteinové je možné, že se na obou tratích posune o jedno místo výše). Svoji první medaili vybojovala Sáblíková o měsíc později na juniorském světovém šampionátu, kde skončila na druhé příčce. V průběhu této sezóny rovněž zajela několik světových juniorských rekordů, jejichž držitelkou je doposud.

Po turínském úspěchu se začaly objevovat návrhy na postavení rychlobruslařské haly v Česku. Byla zmiňována místa jako Pardubice, Praha, Brno či Žďár nad Sázavou. Podle posledních plánů by měl ovál vyrůst ve Velkém Oseku, kam se v roce 2009 Sáblíková i trenér Novák přestěhovali.

V sezóně 2006/2007 již Martina Sáblíková ovládla Světový pohár na dlouhých tratích, zvítězila ve třech z šesti závodů a v celkovém hodnocení jej vyhrála. Přišly ještě další úspěchy: získala zlatou medaili na mistrovství Evropy a dvě medaile z téhož kovu na mistrovství světa na tratích 3 a 5 kilometrů. V březnu 2007 navíc překonala seniorské světové rekordy na tratích 5 a 10 kilometrů.

„Medailová sbírka“ pokračovala i v následujících letech. Kromě předních umístění na dlouhých tratích v rámci Světového poháru a mistrovství světa (zlatá medaile na 5 000 m v letech 2008 a 2009 a stříbrná na 3 000 m v roce 2009) získala i další medaile na mistrovství Evropy ve víceboji (2008 a 2009 bronzovou, 2010 zlatou). V sezóně 2008/2009 díky vítězství v posledním závodu Světového poháru vyhrálo družstvo ve složení Sáblíková – Jirků – Erbanová celkové hodnocení soutěže ve stíhacím závodě týmů. V únoru 2009 poprvé zvítězila na mistrovství světa ve víceboji, čímž se stala pro ten rok nejvšestranější rychlobruslařkou světa. V sezóně 2009/2010 se navíc Martina Sáblíková několikrát objevila na předních příčkách i na trati 1 500 m, kde se dosud příliš neprosazovala a v celkovém pořadí skončila na této distanci na třetím místě.

Dvakrát zvítězila také na příležitostných mistrovstvích České republiky – v ročnících 2007 (nádrž Pilská u Žďáru nad Sázavou) a 2008, kdy se šampionát konal na rybníku Černý nedaleko Hlinska.

Všechny tyto výsledky ale byly důvodem pro očekávání fanoušků i odborníků na zimních olympijských hrách 2010 ve Vancouveru. Na tuto akci se Sáblíková postupně připravovala od prosince 2009, nejprve doma, následně v Itálii v Collalbu a nakonec i v kanadském Calgary. I přes tento tlak ve Vancouveru hned první závod zvládla a na trati 3 000 m, kde patřila k několika možným favoritkám (v sezóně 2009/2010 ji na této distanci několikrát porazila Stephanie Beckertová), získala zlatou medaili. V závodě na 1 500 m, i přes to, že nepatřila k největším adeptkám na cenný kov, získala bronzovou medaili. Na poslední trati 5 000 m, na které je Sáblíková několik let suverénní, byla nejočekávanější favoritkou, situaci ale rychlými časy zkomplikovaly Hughesová a Beckertová. Přesto česká závodnice v poslední jízdě vybojovala ve Vancouveru druhou zlatou medaili. Se ziskem dvou zlatých a jedné bronzové olympijské medaile se tak stala nejúspěšnější českou sportovkyní v historii ZOH a Jacques Rogge, předseda MOV, ji označil za „královnou rychlobruslení s elegantním stylem“. Krátce po olympijských hrách se také prosadila ve finále Světového poháru a nakonec i na mistrovství světa ve víceboji, kde obhájila zlatou medaili z předchozího šampionátu.

Kariéra od roku 2010

Sáblíková i Petrem Novákem opustili k 30. dubnu 2010 armádní klub Dukla, kde působili šest let. Společně s nimi odešli i ostatní rychlobruslaři (např. Karolína Erbanová nebo Milan Sáblík). Od 1. července toho roku začali pracovat pod hlavičkou Centra sportu ministerstva vnitra.

Na prvním mítinku světového poháru 2010/2011 v Heerenvenu nemohla nastoupit kvůli zdravotním potížím. V dalších dvou závodech na dlouhých tratích světového poháru na konci roku 2010 se dvakrát umístila na medailových pozicích, ovšem ani jednou nevyhrála. V lednu 2011 obhájila na otevřené dráze v italském Collalbu titul mistryně Evropy ve víceboji, když zvítězila na tratích 3 000 a 5 000 m.

Největší úspěchy

RYCHLOBRUSLENÍ

1) Zimní olympijské hry 2006 – Turín (Itálie)

 • 4. místo – závod na 5000 m
 • 7. místo – závod na 3000 m

2) Mistrovství Evropy 2007 – Collalbo (Itálie)

 • 1. místo – víceboj
 • 9. místo – závod na 500 m (osobní rekord na otevřené dráze)
 • 6. místo – závod na 1500 m
 • 1. místo – závod na 3000 m (světový rekord na otevřené dráze)
 • 1. místo – závod na 5000 m (světový rekord na otevřené dráze)

 

3) Mistrovství světa ve víceboji 2007 – Heerenveen (Nizozemsko)

 • 5. místo

4) Mistrovství světa na jednotlivých tratích 2007 – Salt Lake City (USA)
- 1. místo – závod na 3000 m
- 1. místo – závod na 5000 m (světový rekord)

5) Mistrovství Evropy 2008 – Kolomna (Rusko)
- 3. místo – víceboj
- 11. místo – závod na 500 m (osobní rekord)
- 6. místo – závod na 1500 m
- 1. místo – závod na 3000 m
- 1. místo – závod na 5000 m

6) Mistrovství světa na jednotlivých tratích 2008 – Nagano (Japonsko)
- 4. místo – závod na 3000 m
- 1. místo – závod na 5000 m

7) Mistrovství Evropy 2009 – Heerenveen (Nizozemsko)
- 3. místo – víceboj
- 12. místo – závod na 500 m
- 6. místo – závod na 1500 m
- 4. místo – závod na 3000 m
- 1. místo – závod na 5000 m

8) Mistrovství světa ve víceboji 2009 – Hamar (Norsko)
- 1. místo

9) Mistrovství světa na jednotlivých tratích 2009 – Vancouver (Kanada)
- 2. místo – závod na 3000 m
- 1. místo – závod na 5000 m

10) Nezařazené
- V Baselga Di Pine (Itálie) Martina poprvé stála na stupních vítězů v dráze 1500 m. Byla druhá.
- Držitelka světového rekordu na tratích 3000 m (otev. dr. 4:03,52), 5000 m (otev. dr. 6:56,498), 5000 m (6:45,61) a 10 000 m (13:48,33)
- Jako první Češka v dějinách vyhrála Světový pohár v rychlobruslení na dlouhých tratích dvakrát za sebou (3000 m – 5000 m)

11) Zimní olympijské hry ve Vancouveru 2010

 • 1. místo - závod na 3000 m
 • 3. místo - závod na 1500 m
 • 1. místo - závod na 5000 m
ANKETY
1) Sportovec roku 2006
- 8. místo – jednotlivci
- 1. místo – junioři

2) Sportovec roku 2007
- 1. místo

3) Sportovec Evropy 2007
- 18. místo (jediná češka v TOP žebříčku)

4) Sportovec roku 2009
- 1. místo

5) Sportovec roku 2010
- 1. místo

zdroj: wikipedia.org