Pavel Vondruška

 • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 159.
 • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 302.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
 • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.

Pavel Vondruška (15.11.1925 - 5.2.2011) narozen v Českých Budějovicích, byl český herec, od roku 1969 člen Divadla Járy Cimrmana. Původním povoláním byl dirigent.

Objevoval se též ve filmech. Ovládal také několik cizích jazyků (francouzštinu, italštinu, španělštinu, angličtinu, ruštinu, němčinu, srbochorvatštinu, latinu a esperanto).

Životopis

Pavel Vondruška vystudoval konzervatoř a následně pokračoval studiem dirigování, operní režie a dramaturgie na Hudební akademii AMU, kde ho vyučovali například Karel Ančerl či Václav Talich.

Při studiích působil jako korepetitor v Národním divadle a dirigoval Pražskou zpěvohru. V letech 1951 až 1977 byl postupně dirigentem: 

 • symfonický orchestr AUSu
 • Moravské filharmonie Olomouc
 • opery Státního divadla Ostrava
 • opery Hudebního divadla v Karlíně (v posledních letech souběžně i korepetitor v Národním divadle)

 

Národní divadlo

Mezi lety 1977 a 2009 působil Pavel Vondruška v pražském Národním divadle, kde dirigoval orchestr během představení činohry. V letech 1977 až 1998 byl i vedoucím tohoto divadelního orchestru. Je znám též jako autor a upravovatel scénické hudby k několika inscenacím (například k Paličově dceři Josefa Kajetána Tyla). Občas se na prknech Národního divadla objevil i jako herec v epizodních rolích. Své působení v Národním divadle ukončil k 31. červenci 2009.

Divadlo Járy Cimrmana V letech 1969 - 2010 byl členem souboru divadla Járy Cimrmana. Spolupráci s ním ukončil Zdeněk Svěrák kvůli jeho zhoršující se paměti a špatnému sluchu. Divadlo Na Jezerce Hostuje také v Divadle Na Jezerce.

Dne 28. prosince 2010 se ošklivě poranil při pádu z pódia ve Stavovském divadle. Od té doby byl Pavel Vondruška v umělém spánku, do kterého ho uvedli lékaři. Zranění podlehl a 5. 2. 2011 zemřel v motolské nemocnici v Praze.  Krátce před svou smrtí se probral a vedl krátkou rozprávku se Zdeňkem Svěrákem, který byl poslední, kdo s Pavlem mluvil.