Vojtěch Dyk

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 159.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 302.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.

Vojtěch Dyk narozený 23. července 1985 v Praze je český herec a hudebník. Vystudoval DAMU, obor činohra. Je synem známého literárního historika a spisovatele Radko Pytlíka a Věry Dykové, která vlastní nakladatelství Emporia.

Jedním z jeho předků byl český básník Viktor Dyk, představitel české avantgardní generace z přelomu 19. a 20. století.

Vojtěch Dyk působí jako zpěvák v kapelách NightWork a T.O.P. Dream Company. Účinkuje na mnoha českých scénách. Můžeme ho vidět například v Národním divadle, v Divadle v Dlouhé, v Divadle Ta Fantastika, v A Studiu Rubín či v Roxy. Zvládá operní zpěv, jódlování a tanec. Jeho silnou stránkou je improvizace.

Životopis

Vojtěch Dyk vyrůstal v pražských Holešovicích, kde navštěvoval základní školu. Od roku 1999 začal navštěvovat dětský soubor Ty-já-tr, který má domovskou scénu v divadélku Radar, ve kterém získal první herecké zkušenosti. Byl obsazen v inscenacích Kytice (Suchý/Havlík), režie R. Tesárková, Škola základ života (Burešová/Žák), Šest žen a další. Díky Ty-já-tru se postupně dostával ke komparzům a epizodním rolím. V roce 2004 maturoval na pražském Gymnáziu Arabská. Byl přijat na Konzervatoř Jaroslava Ježka, obor zpěv, a na DAMU, obor činohra. Rozhodl se pro činohru, kterou absolvoval. Poté dostal nabídku na roli v seriálu Letiště, která zahájila jeho televizní a filmovou tvorbu. Následovaly další projekty, které ho učinily všeobecně známým.

Kariéra

Výraznou roli hrál v seriálu Velmi křehké vztahy. Vojtěch Dyk se objevil také v několika českých pohádkách, například ve Třech životech v režii Jiřího Stracha. Postavu mladého saxofonisty Dannyho Smiřického si zahrál v televizním filmu Rytmus v patách, který natočila Andrea Sedláčková podle knižní předlohy Josefa Škvoreckého s názvem Malá pražská Matahára. Hlavní roli také hrál ve filmu Ženy v pokušení. Na této vášnivé komedii pracoval pod taktovkou režíséra Jiřího Vejdělka. Spolu s Jakubem Prachařem a Janem Maxiánem je podepsán pod hudbou k představení La Putyka. Na projektu Kultovní představení spolupracuje s autorskou dvojicí Skutr. Vojtěch Dyk na scéně Národního divadla ztvárnil roli Radúze v klasické slovenské pohádce Radúz a Mahulena v režii Jana Antonína Pitínského, postavu Mackieho Messera v Žebrácké opeře a Vodníka Michala v Lucerně od dramatika Aloise Jiráska. V lyrikálu Kudykam od Michala Horáčka a Petra Hapky byl obsazen do hlavní role Kudykama. Z téměř neznámého zpěváka se během bezmála dvou let stala pěvecká i herecká hvězda.