Iveta Bartošová

  • strict warning: Non-static method view::load() should not be called statically in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/views.module on line 906.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_validate() should be compatible with views_handler::options_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter::options_submit() should be compatible with views_handler::options_submit($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter.inc on line 607.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_boolean_operator::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/handlers/views_handler_filter_boolean_operator.inc on line 159.
  • strict warning: Declaration of views_handler_filter_term_node_tid::value_validate() should be compatible with views_handler_filter::value_validate($form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/modules/taxonomy/views_handler_filter_term_node_tid.inc on line 302.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_validate() should be compatible with views_plugin::options_validate(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.
  • strict warning: Declaration of views_plugin_row::options_submit() should be compatible with views_plugin::options_submit(&$form, &$form_state) in /data/www/20379/zivotopisyosobnosti_cz/www/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_row.inc on line 134.

Iveta Bartošová (* 8. dubna 1966, Čeladná) je česká zpěvačka. V letech 1986, 1990 a 1991 se stala Zlatou slavicí, v letech 1987, 1988, 1989, 1999 a 2000 se v kategorii zpěvaček umístila na druhé příčce. Několikrát zvítězila také v televizní anketě TýTý. Česká akademie populární hudby Ivetu Bartošovou dvakrát nominovala na Výroční hudební cenu.

Patří mezi představitele tzv. středního proudu. Její sestra, dvojče Ivana Bartošová je také zpěvačka, vystupuje pod uměleckým jménem Viana. Manželem Ivety Bartošové byl herec a producent Jiří Pomeje.

Životopis Iveta Bartošová

Dětství a dospívání

Má o dva roky staršího bratra Lumíra a sestru-dvojče Ivanu, která je o 15 minut starší než ona. Své dětství a dospívání prožila ve Frenštátě pod Radhoštěm (na Kopané). Navštěvovala lidovou školu umění. První čtyři třídy povinné školní docházky navštěvovala základní školu na Kopané, od páté třídy navštěvovala základní školu ve Frenštátě pod Radhoštěm se sportovním zaměřením na běh na lyžích a v létě sprint. Od roku 1980 začala studovat gymnázium ve Frenštátě pod Radhoštěm. Od roku 1982 začala poprvé veřejně vystupovat s kapelou Dianthus. Její první úspěch na profesionální dráze ji potkal v roce 1983, kdy zvítězila v okresním kole pěvecké soutěže Talent v Novém Jičíně a následně postoupila do krajského kola v Třinci, kde obsadila druhé místo. To ji kvalifikovalo na Mladou píseň Jihlava. Souběžně se s Talentem v Třinci konala i druhá soutěž Zlatá loutna, kde Iveta rovněž obsadila druhé místo. Na Mladé písni Jihlava 1983 skončila čtvrtá a získala cenu poroty za interpretační výkon.

Petr a Iveta

Na Mladé písni v Jihlavě se poprvé Iveta Bartošová setkala s Petrem Sepéšim, aby je následně pánové Jaromír Vašta a Pavel Vaculík spojili v úspěšný pěvecký pár s hity Červenám, Knoflíky lásky, My to zvládnem či Medové dny. Jejich úspěšná spolupráce skončila předčasně 29. července 1985 tragickou nehodou Petra Sepéšiho (zahynul při nehodě na železničním přejezdu ve Františkových Lázních) a Iveta Bartošová se na několik měsíců odmlčela.

Návrat na scénu a Ivetina zlatá éra

Po návratu na scénu se stala krátce členkou skupiny Balet, z tohoto období pochází hit Hej pane diskžokej. Následovala spolupráce s Kroky Františka Janečka, která jí přinesla megahit Léto. Na jaře roku 1987 začala spolupracovat s Orchestrem Ladislava Štaidla, Ladislav Štaidl se na mnoho let stal jejím životním partnerem. Koncem téhož roku jí vyšlo první sólové album I.B., za které obdržela od firmy Supraphon Zlatou desku. Následovala série dalších úspěchů - statisíce prodaných alb... Blízko nás, Natur, Václavák. Téměř dvě desítky hitů (např. Málo mě zná, Víš lásko, Dva roky prázdnin, Dej mi ruku, Když láska schází, Útoč láskou, Tichá píseň, P.S., Rozvíjej se poupátko, Láska má je zákon, Půlnoční smíření, Václavák, Juanita), vítězství v mnoha hitparádách a anketách i vyprodaná koncertní turné. V roce 1990 ji vyšla dvě výjimečná CD. První s lidovými písněmi pod názvem Zpívání s Ivetou a druhé pro zahraniční trh Closer now.

Ústup ze scény a mateřství

Na jaře 1993 získala Iveta Bartošová hlavní roli ve filmu Jaroslava Soukupa Svatba upírů, ke kterému nazpívala ústřední píseň Já se vrátím z Verdiho opery Nabucco. V období 1993 – 1997 vydala další alba (Tobě, Malé bílé cosi, Medové dny - kolekce singlů 1984-1989, Čekám svůj den), která však nepřinesla žádné zásadní hity, s výjimkou písní Ú-la-la z roku 1994 a Můžeš lhát z roku 1996, a absolvovala velké koncertní turné Tour 94-96. V říjnu roku 1996 se stala matkou a porodila syna Artura Štaidla.

Růst popularity

Počátkem roku 1997 přijala Iveta Bartošová nabídku Karla Svobody k účinkování v muzikálovém bestselleru Dracula, který byl její první muzikálovou příležitostí. Dvojroli Adriany/Sandry zvládla bravurně a začala se postupně vracet na výsluní české pop music. (Pozn. od té doby účinkovala v dalších muzikálech, např. Mrazík, Pomáda, Hrabě Monte Cristo, Johanka z Arku, Miss Saigon, Bídníci).

Návrat

Definitivní návrat na špičku české pop scény jí přineslo album Ve jménu lásky s hity Nekonečná, Ve jménu lásky a Tři oříšky z roku 1998. V roce 1999 získala za tato album platinovou a dvojplatinovou desku. V závěru téhož roku stihla Iveta Bartošová vydat album Bílý kámen se stejnojmenným hitem, za které obdržela zlatou desku. V následujícím roce absolvovala velké koncertní turné s názvem Deník Ivety a vydala album pohádkových melodií Jedna jediná, které se také stalo zlatým.

Ústup ze scény

V roce 2002 sice Iveta Bartošová natočila velmi úspěšné album upravených verzí svých starších hitů s názvem Hej pane DJ. Tanečně laděné je i o rok později vydané album Dráhy hvězd - All Star Disco s hity September Lady, Skandál nebo Jseš můj den. Posledním novinkou před její tvůrčí pauzou se stalo album Vánoční Iveta a výběr hitů Scházíš mi…, byť doplněný o dvě nové skladby.

Její popularita postupně klesala, částečně i kvůli skandálům v osobním životě.

Pauza

V závěru roku 2006 ohlásila „tvůrčí pauzu“, která trvala několik měsíců.

Léčba

V první polovině roku 2007 se prakticky neukazovala na veřejnosti. Ačkoliv oznámila postupný návrat ke zpívání, vystoupila pouze na několika nevýznamných akcích. Bylo zřejmé, že se zpěvačkou není něco v pořádku. Veřejnost se o problémech, které zpěvačku trápí, dozvěděla prakticky ihned poté, co nastoupila ústavní léčbu na Psychiatrické léčebně v Kroměříži. Od července do října se zde léčila ze závislosti na antidepresivech; závislost na alkoholu rozhodně nebyla hlavním důvodem její hospitalizace. K alkoholu se Iveta uchylovala až poté, co jí antidepresiva už nezabírala natolik, aby ji udržovala v dobrém psychickém stavu.

Obnovení kariéry

Po absolvování léčení se postupně vrací na scénu. V závěru roku 2007 vystoupila na několika akcích, některé však na poslední chvíli odřekla. Opět se proto objevily spekulace o jejím zdravotním stavu. Zároveň jí byl dočasně odebrán syn Artur. Na jaře 2008 ji v Česku u vydavatelství EMI vyšlo kompilační 3CD "Platinum collection" a na Slovensku výběrové album "Gold Iveta Bartošová" (vydavatelství Forza + EMI). Zároveň v té době podnikla velmi úspěšné turné nazvané "Jsem zpátky". Dne 5. září 2008 se Iveta Bartošová provdala za Jiřího Pomeje na zámku Hluboká. V říjnu téhož roku vydala další řadové album s názvem "22" s hity Jako Fénix (z muzikálu Mona Lisa, ve kterém ale nakonec nevystupovala) a Pohádka. Závěrem roku 2008 byla vyhlášena Skokanem roku v kategorii zpěvačky v anketě Český slavík (posun z 18. místa na 5.). Na začátku roku 2009 dokonce (po 16 letech) vyhrála v prestižní anketě TýTý, což dokazuje, že v určité části publika stále patří k nejoblíbenějším českým zpěvačkám. V roce 2009 se stala bronzovou slavicí. Po úspěšném působení ve slovenské taneční soutěži Let´s Dance 3, kde se umístila na 4. místě, což je historicky nejvyšší umístění ze všech českých účinkujících, se opět přesunula do divadla "Goja Music Hall", kde začala zkoušet muzikál "Děti ráje". Zdravotní problémy znemožnily další setrvání v projektu. Na podzim 2009 vzniklo v nahrávacím studiu "Za vodou" vánoční album "Když ticho zpívá" se stejnojmenným hitem v produkci Káji Maříka. Vánočnímu CD se ale velkému úspěchu nedostalo. Poté byla opět ohlášena pauza, které trvala až do srpna, kdy se do hudebního světa opět vrátila a to s písní Heja Heja. Mimo jiné také ohlásila, že se definitivně rozchází se svým manželem Jiřím Pomeje. Rozvod se konal 18. října 2010. Po nepříliš zdařilém období, kdy Iveta účinkovala například v pořadu o vaření Čápi s mákem, vydala nové - bonusové CD "Děkuju Vám, Andělové". CD obsahuje čtyři nové písničky (Heja Heja; Děkuju Vám, Andělové; Až až až; S tebou se neloučím). V listopadu také Iveta vyjela na své nové turné "Když Iveta zpívá", které odstartovala v Ostravě a dokonce roku s ním navštívila ještě několik měst. V roce 2011 je naplánováno vydání dalšího řadového CD.